Realizatorzy projektu pn. „Innowacyjne Opolskie” (8.2.1 PO KL), Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej FRDL wraz z partnerem projektu – Strzeleckim Centrum Obsługi Biznesu mają przyjemność ogłosić nabór do projektu na staże dla naukowców i pracowników przedsiębiorstw oraz tymczasowe zatrudnienie ekspertów w przedsiębiorstwach.
Projekt pn. „Innowacyjne Opolskie” realizowany jest w okresie od lipca 2014 r. do czerwca 2015 r. , na terenie województwa opolskiego, w powiatach: opolskim, m. Opole, oleskim, strzeleckim, krapkowickim i kędzierzyńsko – kozielskim.
Celem głównym projektu jest wzrost innowacyjności firm z terenu powyżej wspomnianych powiatów województwa opolskiego poprzez nawiązanie współpracy pomiędzy przedstawicielami świata nauki
i biznesu.
Kto może wziąć udział w projekcie?
– naukowcy (tj. przedstawiciele świata nauki, pracownicy naukowych jednostek naukowych oraz pracownicy naukowi i naukowo – dydaktyczni uczelni), którzy odbędą staże i szkolenia w firmach;
– eksperci (tj. wysoko wykwalifikowany personel*), którzy zostaną tymczasowo zatrudnieni w MMŚP. *WYSOKO WYKWALIFIKOWANY PERSONEL – w szczególności badacze, inżynierowie, projektanci i osoby zatrudnione w działach marketingu, posiadające wyższe wykształcenie oraz co najmniej pięcioletnie doświadczenie zawodowe w danej branży, przy czym do doświadczenia zawodowego mogą zostać wliczone również studnia doktoranckie. Wysoko wykwalifikowany personel powinien być zatrudniony w jednostce naukowej lub dużym przedsiębiorstwie przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających oddelegowanie do beneficjenta pomocy oraz prowadzić (w ramach nowo utworzonego miejsca pracy) działalność w obszarze badań naukowych, prac rozwojowych i innowacji u beneficjenta pomocy.
– pracownicy przedsiębiorstw i firmy z terenu 5 powiatów województwa opolskiego (opolski, oleski, strzelecki, krapkowicki, kędzierzyńsko – kozielski), którzy wezmą udział w szkoleniach oraz/lub w stażach na uczelniach wyższych.
OPIS ZADAŃ W PROJEKCIE:
1.Staże i szkolenia dla przedstawicieli biznesu na uczelniach wyższych (OCDL FRDL).
W ramach tego zadania wybranych zostanie 4 pracowników przedsiębiorstw, którzy wezmą udział w 3 miesięcznych (60 h/miesiąc) płatnych stażach w wybranej przez siebie jednostce naukowo – badawczej wskazanej w dokumentacji aplikacyjnej. Na etapie rekrutacji pod uwagę brane będą tylko aplikacje wspólne, tj. do projektu mogą zgłaszać się tylko pary: pracownik przedsiębiorstwa wraz z jednostką naukowo – badawczą. Realizatorzy projektu nie przewidują tzw. „parowania” potencjalnych uczestników projektu.
Przed odbyciem stażu, pracownicy przedsiębiorstw wezmą obowiązkowo udział w 2 szkoleniach (2 dni x 6 h), które mają na celu przygotowanie ich do stażu.
Uczestnicy działania mają za zadanie opracowanie podczas staży innowacyjnego rozwiązania.
Instytucja przyjmująca na staż zobowiązana jest do wyznaczenia opiekuna stażu (3 miesiące x 20 h/m-c), którego rolą jest współpraca z pracownikiem przedsiębiorstwa, wspieranie organizacyjne i merytoryczne stażysty. Stażysta i opiekun wspólnie pracują nad innowacyjnym rozwiązaniem.
Terminy:
Szkolenia: sierpień – wrzesień 2014 r.
Staże: październik 2014 r. – grudzień 2014 r.
REKRUTACJA TRWA W OKRESIE: lipiec – sierpień 2014 r.
2.Staże przedstawicieli świata nauki w przedsiębiorstwach (OCDL FRDL).
Wybranych zostanie 20 pracowników naukowych, którzy odbędą 6 miesięczne staże (80 h/m-c) w wybranych przez siebie przedsiębiorstwach.Na etapie rekrutacji pod uwagę brane będą tylko aplikacje wspólne, tj. do projektu mogą zgłaszać się tylko pary: naukowiec wraz z przedsiębiorstwem. Realizatorzy projektu nie przewidują tzw. „parowania” potencjalnych uczestników projektu.Przed odbyciem stażu, naukowcy wezmą obowiązkowo udział w 3 szkoleniach (3 dni x 6 h), które mają na celu przygotowanie ich do stażu.
Uczestnicy działania mają za zadanie opracowanie podczas staży innowacyjnego rozwiązania.
Przedsiębiorstwo przyjmujące na staż zobowiązane jest do wyznaczenia opiekuna stażu (6 miesięcy x 80 h/m-c), którego rolą jest współpraca z naukowcem w zakresie opracowywania innowacyjnego rozwiązania, wspieranie organizacyjne i merytoryczne stażysty.
Terminy:
Szkolenia: sierpień – wrzesień 2014 r.
Staże: październik 2014 r. – marzec 2015 r.
REKRUTACJA TRWA W OKRESIE: lipiec – sierpień 2014 r.
3.Tymczasowe zatrudnienie ekspertów w MMŚP (tzw. wysoko wykwalifikowany personel) – SCOB.
Do zadania wybranych zostanie 6 ekspertów, którzy zostaną zatrudnieniu w 6 MMŚP. Efektem końcowym pobytu eksperta będzie opracowanie dokumentacji wdrożeniowej prowadzącej do zastosowania innowacji w firmie.
Terminy: listopad 2014 r. – kwiecień 2015 r.
REKRUTACJA TRWA W OKRESIE: lipiec – sierpień 2014 r.
4.Szkolenia i doradztwo dla przedstawicieli biznesu (SCOB).
W ramach zadania oferujemy 10 cykli szkoleniowych (każdy cykl składa się z 3 dni x 8 h) oraz łącznie 120 godzin doradztwa branżowego dla pracowników przedsiębiorstw z terenu powiatów: opolskiego, strzeleckiego, krapkowickiego i kędzierzyńsko – kozielskiego.
Wybór tematów szkoleń uzależniony jest od zapotrzebowania przedsiębiorstw. Proponowana tematyka to m.in.:
- zintegrowane, innowacyjne systemy komputerowe w firmie,
- efektywne wdrożenie innowacji w procesie produkcji,
- prawo patentowe i ochrona własności intelektualnej,
- efektywne metody wejścia na rynki międzynarodowe,
- zintegrowane innowacyjne procesy logistyczne w firmie.
Tematyka doradztwa również dobrana zostanie zgodnie z zapotrzebowaniem przedsiębiorstw.
Terminy:
Październik 2014 r. – maj 2015 r.
REKRUTACJA DO TEGO ZADANIA BĘDZIE ODBYWAĆ SIĘ W SPOSÓB CIĄGŁY I PROWADZONA BĘDZIE PRZEZ STRZELECKIE CENTRUM OBSŁUGI BIZNESU. W CHWILI OBECNEJ NIE JEST PROWADZONA REKRUTACJA DO TEGO ZADANIA.
Kandydaci zainteresowani wzięciem udziału w zadaniach 1, 2, 3 składają dokumenty aplikacyjne w siedzibie Lidera projektu – Opolskim Centrum Demokracji Lokalnej FRDL, ul. Krakowska 51, III p.
REKRUTACJA TRWA W OKRESIE: lipiec – sierpień 2014 r.
Wszystkie dokumenty aplikacyjne do poszczególnych zadań znajdują się w zakładce „Rekrutacja”.
PYTANIA I ODPOWIEDZI
Kandydaci do projektu zobowiązani są do:
• zapoznania się z dokumentami aplikacyjnymi i Regulaminem projektu,
• czytelnego wypełnienia kompletu dokumentów aplikacyjnych,
• dostarczenia do siedziby biura projektu kompletu dokumentów aplikacyjnych w wersji papierowej.
Biuro Lidera Projektu mieści się w Opolskim Centrum Demokracji Lokalnej FRDL,
ul. Krakowska 51/III p., Opole, tel. 77 454 48 29.
Aplikacje składać można od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:00 do 14:00.
Informacje o parach (Stażysta – Przedsiębiorstwo, Stażysta – Instytucja Naukowa/Uczelnia, Ekspert – Przedsiębiorstwo) zakwalifikowanych do Projektu zostaną zamieszczone w biurze Lidera Projektu. Personel projektu przekaże uczestnikom informacje o zakwalifikowaniu się do projektu drogą mailową lub telefoniczną.
Biuro Lidera projektu:
Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej FRDL
ul. Krakowska 51, 45-018 Opole
tel. 77 454 48 29
Osoby do kontaktu:
• Joanna Kucharska: jkucharska@opole.frdl.pl
• Alicja Szwiec: aszwiec@opole.frdl.pl
Biuro Partnera Projektu:
Strzeleckie Centrum Obsługi Biznesu
tel.: 506 960 180
Osoba do kontaktu:
• Mateusz Grabelus: mateusz.grabelus@gmail.com